Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde najít psího dárce krve

10. 9. 2019

Kde najít psího dárce krve?


Věděli jste, že i psi někdy potřebují krevní transfuzi? Sehnat dárce je ale často velmi obtížné. Veterináři zpravidla nemají na nikoho kontakt a kliniky nemusí mít psí krev k dispozici. Právě proto vznikla Červená tlapka. Unikátní registr dobrovolných psích dárců krve propojuje majitele větších psů ochotné pomoct potřebným. 

 

K nápadu založit registr pro dobrovolné psí dárce krve nás přivedla, jak už to tak bývá, zkušenost s vlastním psem,“ uvádí zakladatelka projektu Alice Bílá. „Naší fence Jasmíně diagnostikovali cysty na slezině a musela akutně na operaci. Najednou jsme byli postaveni před problém sehnat pro ni doslova v řádu hodin vhodného dárce krve. Na pražské veterinární klinice, kam jsme volali, bohužel zrovna nic na skladě neměli a ani náš zkušený a vstřícný veterinář moc nevěděl, jak nám pomoci,“ vysvětluje Bílá.

 

Jaký je vhodný kandidát?

Dárcem se může stát každý dobře ovladatelný pes ve věku od 2 do 8 let, který váží alespoň 20 kg, netrpí chronickými chorobami a neužívá trvale žádné léky. Po registraci se údaje o psovi a lokalita, ve které se nachází, zobrazí na webových stránkách databáze cervenatlapka.cz. Každý zapsaný čtyřnohý hrdina navíc obdrží od autorů Červené tlapky známku s logem iniciativy a nápisem „Pomáhám“.

 

Jak dárce vyhledat?

Lidé, kteří pomoc psího dárce potřebují, mohou potenciální zachránce ve svém okolí snadno vyhledat na interaktivní mapě nebo vyfiltrováním výsledků podle PSČ. Následně mohou jejich majitele oslovit přes jednoduchý kontaktní formulář. Další komunikace se už odehrává soukromě (přes email či telefonicky) a záleží na obou stranách, jak se dohodnou.

 

Jak probíhá odběr?

Případný odběr pak probíhá podobně jako u lidí: pes je nejprve vyšetřen, následně mu doktor odebere cca 250 - 400 ml krve (dle váhy psa). Zákrok trvá kolem čtvrt hodiny a pes po něm zvládne odejít domů po svých.

 

Jedinečný projekt

Platforma je unikátní svým rozsahem. Jedná se o jediný projekt zabývající se výhradně dárcovstvím krve u psů. Do současnosti se totiž objevovaly pouze menší registry psích dárců, které si vedly jednotlivé veterinární kliniky, nebo byly součástí obecněji zaměřených webových stránek. Červená tlapka vznikla na začátku května tohoto roku. I přes krátkou dobu své existence si už získala oblibu (nejen) celé řady pejskařů. „Dostáváme mnoho pozitivních ohlasů, ať už na Facebooku, emailem či osobně. Také se do databáze prakticky každý den registrují noví dárci a už máme i první žádosti o darování krve,“ dodává Bílá.

 

Více informací o projektu naleznete na webových stránkách registru: www.cervenatlapka.cz

 

foto: pixabay.com